AKTUALNOŚCI

Wspólna jadalnia w Warsaw Trade Tower

27.07.2016

Warsaw Trade Tower (WTT) wzbogacono o wspólną przestrzeń jadalnianą. Jest to inicjatywa właściciela obiektu Akron Investment Central Eastern Europe II i asset managera ─ firmy Heitman, która powstała w wyniku analizy badania przeprowadzonego wśród osób na co dzień pracujących w biurowcu. Na 1300 ankietowanych aż 54 proc. zadeklarowało przynoszenie posiłków z domu i spożywanie ich najczęściej przy biurku. Dzisiaj z tej przestrzeni korzysta kilkaset pracowników tygodniowo.

Jadalnia znajduje się na parterze Warsaw Trade Tower w bezpośrednim sąsiedztwie odnowionego lobby i jest przede wszystkim udogodnieniem dla osób preferujących własną kuchnię. Powierzchnia liczy 170 m kw. i jest podzielona na strefę roboczą i stołową. Stanowiska robocze ─ minimalistyczne w aranżacji, ale za to funkcjonalne ─ wyposażone są w wygodne blaty, szafki, zlewy i kuchenki mikrofalowe. W części jadalnianej rządzi światło i kolor. Użytkownicy mogą zjeść swoje posiłki zarówno przy stołach barowych, ustawionych wzdłuż przeszklonej ściany z widokiem na ul. Chłodną, jak i korzystać ze stołów obiadowych. Przestrzeń jest dodatkowo wyposażona w telewizory.

Wspólna przestrzeń jadalniana w Warsaw Trade Tower to inwencja zespołu odpowiedzialnego za rebranding i modernizację całego obiektu i jednocześnie świadectwo zainteresowania potrzebami najemców. Została ona stworzona jako odpowiedź na wyniki ankiety adresowanej do najemców i odpowiedzi respondentów ankiety. Jej pytania dotyczyły m.in. regularności, miejsca i pochodzenia spożywanych posiłków. Okazało się, że aż 54 proc. badanych przynosi swoje własne jedzenie, a niemal 35 proc. robi to 3 i więcej razy w tygodniu. W ankiecie wzięło udział niemal 1300 osób pracujących na co dzień w biurowcu przy ul. Chłodnej. Powstała jadalna cieszy się bardzo dużą popularnością wśród pracowników WTT. Tygodniowo korzysta z niej kilkaset osób. Dzięki tej inicjatywie najemcy mają szansę odpocząć w innym niż biuro otoczeniu, a także spędzić czas z koleżankami i kolegami z pracy – wspólne jedzenie ma ważki wymiar społeczny, pozwala na budowanie i utrwalanie więzi, daje poczucie przynależności i akceptacji.

"Estetyczna i funkcjonalnie zaprojektowana wspólna jadalnia jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w naszym budynku. Z moich szacunków wynika, że tygodniowo korzysta z niej kilkaset osób. Zaryzykowałabym stwierdzenie, że ta przestrzeń jest naszą małą biurową agorą – miejscem, w którym można nie tylko zjeść posiłek, ale również nawiązać nowe znajomości czy też zwyczajnie się zrelaksować" – mówi Maria Bubak, client service manager budynku WTT.

Wspólne jedzenie posiłków od zawsze pełni istotną funkcję społeczną – integrację. Śniadania z przyjaciółmi, niedzielne rodzinne obiady czy firmowe kolacje mają ten sam cel społeczny: wesprzeć budowę wspólnoty poprzez współdzielenie stołu i serwowanych potraw. Mechanizmy zaobserwowane przez antropologów badających tzw. kultury prymitywne mają zastosowanie również w przypadku takich zbiorowisk, jak osoby pracujące w tym samym miejscu, a naturalna potrzeba integracji doskonale materializuje się przy stole. Dążenie, nawet nieuświadomione, do bycia częścią większej całości, to jeden z elementów odpowiadających za naszą, ludzką predylekcję do wspólnego jedzenia.

Warsaw Trade Tower w latach 2015-16 przeszedł modernizację opartą o szeroko zakrojone rozpoznanie potrzeb najemców, a zrealizowaną przez grupę roboczą składającą się z architektów, doradców ds. komercjalizacji nieruchomości i specjalistów od brandingu. W wyniku tych przemian obiekt zyskał szereg udogodnień wyznaczających standardy współczesnych biurowców, m.in. dotyczących funkcji przestrzeni wspólnych oraz otoczenia. Właścicielem WTT jest fundusz Akron Investment Central Eastern Europe II, a jego asset managerem jest firma Heitman.


wstecz

Strona korzysta z plików cookie